Сред най-честите проблеми, свързани със злополуки и различни инциденти в областта на стоматологията, се нарежда пукнатият зъб. Този дентален проблем възниква внезапно и може да донесе след себе си както дискомфорт, така и болка.
Независимо дали става въпрос за едва забележима пукнатина в горния слой на дъвкателния орган, познат като зъбен емайл, или става въпрос за по-сериозна травма, навременната реакция е основополагаща за разрешаване на казуса по благополучен начин.
Научете повече за особеностите на пукнатия зъб в следващите редове, където нашия екип от дентален център Dental Care Center споделя важни подробности.
Какви са причините за пукнатите зъби?
Пукнат дъвкателен орган може да се появи по много различни причини, като някои от най-често срещаните фактори за този проблем са следните:
- Силен натиск при дъвчене – консумацията на много твърди храни, като ядки, бонбони, незрели плодове и други, могат да се окажат сериозна предпоставка за пукнат зъб. Това се дължи на силния натиск, който води до пропукването на емайла.
- Травма – при удари по лицето, инциденти, свързани с падания, както и различни травми, характерни за спортните занимания, могат да се формират пукнатини, които да бъдат на повърхностно ниво, както и много по-сериозно фрактури, изискващи спешна намеса.
- Бруксизъм – хроничното стискане или скърцане със зъби, особено по време на сън, може да причини натоварване на дъвкателните органи и да доведе до напукването им.
- Некачествено направена обтурация – когато пломбата е направена некачествено, тя е прекалено голяма и обхваща почти цялата зъбна структура, както и ако са използвани некачествени материали, като резултат може да се получи това състояние.
Как да разпознаете пукнат зъб?
Този проблем е лесно разпознаваем, особено ако пукнатината обхваща повърхностната част на дъвкателния орган. Има някои симптоми, които обаче могат да подскажат за наличие на този дентален проблем, сред които се окачествяват следните:
- болка при дъвчене – най-често тя бива по-интензивна, особено при отхапване на твърди храни;
- чувствителност – дискомфорта при консумация на студени и топли храни и напитки, както и температурни промени, може да предизвика остра болка;
- болка от постоянен характер – ако има увреждане в дълбочина, чувството за болка може да бъде постоянно, без значение дали консумирате храни и напитки към момента;
- промени във външния вид – много често пукнатините могат да се отразят като фини линии по повърхността на зъбната структура. В други случаи може да се наблюдава съвсем леко забележимо обезцветяване на конкретното място, а в трети ситуации – да бъде невидимо и да може да се установи само от дентален специалист.
За да избегнете усложнения и да разрешите денталния проблем навреме, посетете специалист за установяване на причините за наличието на тези симптоми.
Какво е лечението на пукнат зъб?
Това зависи от сериозността на ситуацията. При обстоен преглед денталният специалист може да установи какво да бъде лечението, като най-често то включва:
- Пломба – ако пукнатините са малки, пломбирането е отличен вариант. За целта се използват специални композитни материали, които запечатват пукнатината и предотвратяват задълбочаване на състоянието.
- Коронка – ако пукнатината е по-дълбока или обхваща по-голяма част от зъбната структура, може да се наложи поставяне на коронка. Коронката покрива целия дъвкателен орган и го защитава от допълнителни наранявания.
- Ендодонтско лечение – към извършването на лечение на коренови канали се пристъпва само при по-усложнени ситуации, при които има увреждане на пулпата, където се намират кръвоносните съдове и нервите. При извършването му се премахнат засегнатите тъкани, за да се запази зъбната структура.
- Екстракция на зъби – ако ситуацията е прекалено сериозна и пукнатият зъб е значително увреден, а засегнатата тъкан не може да бъде премахната чрез ендодонтско лечение, може да се наложи екстракция. За да се запази функционалността на дъвкателния апарат, може да се поставят зъбни импланти.