Сред известните състояния, които касаят подредбата на зъбите, се нарежда диастемата. Характерно при нея е видимо разстояние, което най-често се откроява на фронтално ниво между горните резци.
Диастемата може да се наблюдава както при възрастни, така и при деца, като освен оплаквания, касаещи външния вид, състоянието може да причини и функционални такива, включително и говорни дефекти. Научете повече за особеностите, причините за възникване и методите на корекция, които можете да предприемете. По темата ще ви споделят повече информация нашите специалисти от дентален център Dental Care Center.
Какво представлява диастемата?
Това е видимо е разстояние между два зъба, което най-често се наблюдава между горните предни зъби, но може да засегне и други участъци от редицата.
Въпреки че често се счита за козметичен проблем, състоянието може да влияе и на функционалността на зъбите, както и на правилното им подреждане и здравето на венците.
В някои случаи това разстояние може да бъде почти незабележимо и да не предизвиква никакъв проблем, но в други – да бъде много осезаемо и да повлиява на естетиката на усмивката и самочувствието.
Кои са причините за появата на разстоянието между зъбите?
Много често разстоянието се появява още в ранна детска възраст, но при растежа на дъвкателните органи и при смяната с постоянни такива, проблемът изчезва. В редица случаи обаче подредбата остава същата и зъбните несъвършенства се запазват.
Причините за възникването на това състояние могат да бъдат различни, като най-честите фактори, са:
- генетични фактори – най-често наследствените фактори имат ключова роля във формирането на диастема. Особено при наличието на по-широка челюст и по-малки зъби, при което обстоятелство се създава празно пространство между тях. Смята се, че поради значението на генетиката в този случай, ако някой ваш прародител има диастема, шансът и вие да имате е голям;
- голяма юздичка – получава си при по-голяма граничеща тъкан с линията на венците, защото се създава голямо разстояние;
- вредни навици – прието е, че смученето на палеца за по-дълго време, както и употребата на биберон, могат да повлияят на подредбата на зъбите при децата и да формират по-голямо разстояние между дъвкателните органи, особено при резците;
- липса на зъби – независимо дали поради екстракция или други причини, като липса на зародиши, може да се причини разместване на останалите зъби и образуване на разстояния;
- заболявания на венците – в някои случаи добре познатата пародонтоза може да причини диастема поради загуба на костна маса и разхлабване на дъвкателните органи.
Лечение на диастема
За щастие, съвременната стоматология предлага варианти за корекция на този тип несъвършенства. Лечението зависи от нейната причина и сложност.
Ортодонтски апарати
Сред най-популярните и ефективните варианти се нарежда ортодонтското лечение с брекети. Поставянето на тези неснемаеми ортодонтски апарати е най-честият метод за корекция на разстоянията и възвръщане на правилната подредба на зъбите. Брекетите спомагат за пренареждане на цялата редица и корекция на други несъвършенства, като изкривявания, неправилна захапка и други.
Друг популярен вариант е поставянето на снемаеми ортодонтски апарати, познати като алайнери.
Хирургическа намеса
Друг вариант, ако причината е в по-голяма юздичка или свръхразрастване на тъканите, може да се наложи лека хирургическа намеса, при която обстоятелството се коригира. След това може да се извърши наместване на дъвкателните органи посредством ортодонтско лечение.
Бондинг
Извършването на услугата бондинг може да подпомогне за визуалното намаляване на разстоянието, особено ако състоянието е по-слабо изразено. За целта се използва висококачествен материал, познат като фотополимер, който бива моделиран от страна на денталния специалист, с цел прикриване на несъвършенствата и осигуряване на бързи и отлични резултати.