Смучене на палец – влияе ли на зъбите на детето?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Един от най-често срещаните навици при много бебета и малки деца до 5-годишна възраст, е смученето на палец. Много от родителите смятат това за безобидно и гледат на този проблем като вреден навик, който няма последствия, но това далеч не е така. Смученето на палец може значително да повлияе на развитието на зъбите на детето и дори да повлияе на разположението на зъбните структури.

Научете повече за този вреден навик, последствията, до които може да доведе за зъбите, както и съвети за вземане на навременни мерки. По темата споделят нашите експерти от дентален център Dental Care.

По какъв начин смученето на палец влияе на зъбите на детето?

Въпреки че в ранна възраст смученето на палец е нормално поведение, защото се възприема като естествен рефлекс за бебетата, който им помага да се успокоят и да се чувстват сигурно по време на сън, ако този навик продължи след определена възраст, той може да доведе до сериозни дентални проблеми. 

Продължителното извършване на тези действия, особено след поникването на първите зъби, може да доведе до сериозни проблеми в развитието на зъбите и челюстта.

От екипа на Dental Care споделяме някои от най-често срещаните последствия, които могат да настъпят при извършването на този вреден навик за дълго време:

  1. Изкривяване на зъбите – една от най-големите опасности при продължителното смучене на палец е, че може да предизвика изкривяване на предните зъби. Натискът, който палецът оказва върху зъбите, ги кара да растат по-напред от необходимото, като по този начин изместват нормалното си разположение. Това, от своя страна, може да доведе до необходимост от провеждане на ортодонтско лечение с шини или брекети на по-късен етап.
  2. Неправилна захапка – при много дълга продължителност на смученето на пръста, като 4-5-годишна възраст, може да се появи и друг проблем, наречен неправилна захапка. Формирането на отворената захапка отново се дължи на натиска, който палецът оказва върху зъбите. Това може да затрудни дъвченето на храната.
  3. Влияние върху развитието на челюстта – продължителното извършване на този вреден навик може да окаже влияние не само върху зъбите, но и върху развитието на челюстта. Неправилният натиск може да доведе до стесняване на горната челюст, което изисква допълнителни коригиращи мерки в бъдеще.

В допълнение, някои деца, които продължават да смучат палеца си, могат да развият проблеми с говора. Неправилното разположение на зъбите може да затрудни произнасянето на определени звуци и да доведе до необходимост от работа с логопед.

Кога е време да се посъветвате със специалист в областта на детската стоматология?

Много важна част от идентифицирането на проблема със смученето на пръста навреме е да проследявате поведението на детето.

Ако забележите, че детето ви продължава със смученето на палеца си след навършване на 3-4 години, не може да заспи без тези действия и само това го успокоява, добре е да се консултирате със специалист в областта на детската стоматология, за да предпазите неговите детски зъби от изменение на правилната позиция и други проблеми.

По време на преглед при дентален специалист може да се направи професионална оценка на състоянието на зъбите и челюстта на вашето дете и да ви бъдат предложени конкретни решения за предотвратяване на бъдещи проблеми.

Специалистите в областта на детската стоматология имат опит в работата с деца и са достатъчно квалифицирани, за да предоставят полезни съвети за отучване от този вреден навик.

Ранната интервенция може да спести много време и пари в бъдеще, като предотврати нуждата от ортодонтско лечение.

В случаи че измененията са вече факт, може да се наложат различни намеси от страна на дентален специалист – провеждане на ортодонтско лечение и в някои случаи дори хирургична намеса.

Как да отучите детето от този вреден за зъбите навик?

Отучването на детето от вредния навик може да бъде предизвикателство, но е важно да се направи възможно най-скоро, за да се избегнат сериозни дентални проблеми. 

Обяснете, че това е вредно

Ако детето е в такава възраст, че вече свободно комуникира и може да разговаря с вас, може да използвате тактиката на диалога. Обяснете му, че това не е хубаво, че има неблагоприятен ефект и трябва да се откаже. Може дори да го поощрявате с похвали и дребни награди, когато следва вашите насоки.

Използвайте помощни средства

Ако горепосоченият метод не работи, може да потърсите помощни средства. Като едни от най-ефикасните и доказани се открояват ръкавичките и специалните гелове за нокти с горчив вкус. Тези средства са много ефективни при малки деца.

В краен случай, ако въпреки усилията ви, те не дават резултат, може да потърсите помощ от дентален специалист. По време на консултацията специалистите в областта на детската стоматология могат да ви дадат ефикасни и индивидуални решения.

Запазете удобен
за Вас час тук:

октомври 2024
П В С Ч П С Н
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Най-нови статии

11.07.2022 г.

БРЕМЕННОСТ И ХИГИЕНА НА ЗЪБИТЕ И ВЕНЦИТЕ

chetka-za-breketi

11.07.2022 г.

ЧЕТКА ЗА БРЕКЕТИ – КАК И ЗАЩО СЕ ИЗПОЛЗВА?

11.07.2022 г.

КАК ДА СЕ СПРАВИМ С БОЛКАТА ВЪВ ВЕНЦИТЕ?